Skip links
Новини

Імпорт електроенергії з Європи

Чому в Україну постачається електроенергія з Європи? Які є на це причини і чи виграють від цього споживачі?

Україна впродовж тривалого часу мала славу потужного виробника електроенергії. Але через низку економічних, а іноді і політичних обставин доводилося здійснювати імпорт електроенергії від північних сусідів, а саме із Росії та Білорусі. Наразі Україна перебуває в новій реальності. У ній немає місця для партнерства з цими державами. Але імпорт електроенергії з Європи в Україну здійснюється, тому що в ньому виникла гостра потреба. Далі розповімо про всі обставини й нюанси ситуації, що склалася останнім часом у нашій країні.

Критично важливий період

Ще восени 2022 р. Україна стикнулася із колосальною проблемою нестачі електричної енергії. Вона була пов’язана з обстрілами об’єктів енергетичної інфраструктури. Це призвело до гострого дефіциту генеруючих потужностей, які знизилися до критичного рівня. Через те, що в Україні функціонує єдина енергетична система, постраждали як побутові, так і непобутові споживачі, адже всі стикнулися із відключеннями світла, незалежно від регіону. Усе це змусило кожного українця змінити не лише робочий, але й життєвий графік.

Але в українському уряді, напевно, передбачили ситуацію, що склалася. Після розриву торгових відносин із Росією і Білоруссю Україна надала заявку на під’єднання до Європейської енергосистеми ENTSO-E ще в березні 2022 р. одразу після початку повномасштабної агресії.

Головною метою цього заходу було отримання права на експорт електричної енергії до Європи, адже тоді потужностей вистачало на його здійснення. У червні 2022 р. Україна взяла відповідний дозвіл, після чого стартували тестувальні роботи. Згодом розпочато комерційні відносини щодо обміну електрики із сусідніми країнами Європи. Але 10 жовтня змінило ситуацію. Цей день став датою одного із наймасованіших обстрілів України, за результатом якого експорт було припинено. Натомість виникла необхідність здійснювати імпорт електроенергії з Європи. Саме він розглядався дієвим інструментом, націленим на зменшення небалансів.

Проблема та її вирішення

Імпорт електроенергії з Європи, беззаперечно, є дієвим інструментом, який допоміг Україні впоратися із нестачею ресурсу в години пік. Але щоб його здійснювати, була суттєва перепона. Нею виявилася ціна електроенергії в Європі. Адже ні для кого не є таємницею, що вона там має дуже велику вартість, яка є значно вищою, ніж в Україні.

З боку уряду було здійснено певні практичні кроки, щоб нівелювати проблему. Його рішення полягало в тому, щоб залучити до імпорту електроенергії з Європи великі промислові компанії. Згідно з договором, вони здійснюють операції з імпорту, а на заміну отримують безперебійний доступ до електрики, попри відключення.

З цього приводу навіть вийшла постанова уряду «Про затвердження положення про особливості імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/2023 років в умовах правового режиму воєнного стану». Документ надає право тим компаніям, які приймають участь в імпорті електроенергії, легально обходити стабілізаційні відключення.

Особливості роботи бізнесу у важкий період

Електроенергію, імпорт якої здійснюється з Європи в Україну, можуть використовувати різні категорії споживачів. Серед них:

  • великі промислові підприємства;
  • середній та малий бізнес;
  • фізичні особи.

Компанія, яка здійснює імпорт, має знайти трейдера, який закуповує електроенергію в Європі.

Далі, компанія, що здійснює імпорт ресурсу, має звернутися до ПрАТ НЕК «Укренерго» і придбати спеціальний дозвіл на міждержавні перетини. Але кількість електроенергії для імпорту з Європи не є необмеженою. Компанія «Укренерго» влаштовувала спеціальні аукціони. На них імпортери вели своєрідну боротьбу за право здійснювати імпорт тієї чи іншої кількості електроенергії. За їхніми результатами одному великому трейдеру вдавалося забронювати право на імпорт близько 450 МВт електрики за добу, з іншого боку, компанія із меншими можливостями може імпортувати 10 МВт і навіть 5 МВт на добу.

З метою раціонального використання ресурсів трейдери мають надавати до «Укренерго» звіт про обсяги імпортованої електроенергії, яка має надходити до об’єднаної енергетичної системи України, і про споживачів, які безпосередньо скористалися нею. Інформація передається напередодні дня постачання. Беручи її до уваги, «Укренерго» доводило ліміти до обласних філіалів. Також вказувалися компанії, які брали участь в імпорті, з метою, щоб вони не підлягали відключенню на місцях.

Що повинні знати імпортери

Щоб компанія, яка здійснює імпорт електроенергії з Європи, мала змогу уникнути відключень, вона зобов’язана закуповувати визначений обсяг ресурсу. Але імпортер може позбавитися гарантій на безперебійне постачання, якщо має заборгованість за спожиту електрику. Коли він стикається із подібною ситуацією, має терміново погасити борг. Після цього постачання буде відновлено впродовж 2 днів.

Компаніям, що здійснюють імпорт електроенергії з Європи, уряд надає гарантії на її безперебійне забезпечення лише у випадку планових відключень. Якщо постачання електрики споживачам припинено внаслідок аварійних ситуацій, це може торкнутися й імпортерів.

Урядова Постанова діяла до кінця квітня 2023 року. Загальною метою графіків відключень стало  збереження енергетичної системи України від обвалу, але при цьому надважливо уникнути маніпуляцій між споживачами. Але після припинення дій графіків відключення компанії-імпортери мали певний пріоритет.

Як ситуація відбилася на споживачах

Імпорт електроенергії з Європи допоміг пережити складний зимовий період. Коли вона надходила в належних обсягах із-за кордону, вивільнялися потужності для української генерації. Поступово знизилася необхідність у відключеннях, а згодом вона зникла. Хоча на електроенергію, яка імпортується з Європи, висока ціна у порівнянні з українською, але ще дорожчими можуть виявитися негативні наслідки від її відсутності. Із настанням теплої погоди склалися передумови для експорту електроенергії до Європи і навіть були здійснені певні операції. Але з урахуванням того, що Україна перебуває в стані війни і потерпає від постійних обстрілів, актуальним лишається саме імпорт.

Свою роль у тому, що наша енергосистема витримала всі виклики, відіграли не лише графіки планових відключень, але й диверсифікація джерел постачання. Необхідність у втіленні останньої є запорукою енергетичної безпеки. У країнах, де користуються диверсифікованими видобутком електрики та інших ресурсів, послаблюється монополія, що сприяє розвитку ринку енергетики.

Цей сайт використовує файли cookie і схожі технології, щоб гарантувати максимальну зручність користувачам.