Skip links
Новини

Правила ринку електричної енергії

Постачання електроенергії в Україні: основний регулятор, на який треба орієнтуватися

Електроенергія впливає на всі сфери життя – від побуту до бізнесу. В Україні для виробництва цього ресурсу залучені майже всі типи електростанцій, серед яких – теплові (ТЕС), атомні (АЕС), гідроелектростанції (ГЕС), а також ті, що працюють на альтернативних природних джерелах: сонячні, вітрові тощо. Правила ринку електричної енергії введені з метою регулювання права та зобов’язань усіх учасників, а також пояснення його термінології. Вони затвердженні окремою Постановою № 307 від 14.04.2018 р., що розроблена Національною Комісією Регулювання Енергетики й Комунальних Послуг (НКРЕКП). Правила спираються на Закон України про ринок електричної енергії від 13.04.2017 р. та правками, що внесені у 2019 році.

Загальна інформація

Завдання Правил ринку електроенергії України полягає в тому, щоб роз’яснити його учасникам основні пункти закону. Вони регламентують:

  • виконання зобов’язань за договорами;
  • врегулювання небалансів;
  • розрахунки;
  • механізм виставлення рахунків та оплати.

Передбачається внесення змін до Правил у разі настання надзвичайної ситуації в енергетичній системі. Для України, яка перебуває в умовах воєнного стану, така можливість є дуже актуальною.

За дотриманням Правил ринку електричної енергії виконується контроль. Він проводиться в рамках аудиту ринку. Здійснює його уповноважена компанія-аудитор.

Важливі нюанси

Згідно з Правилами оператор ринку електроенергії для надання допоміжних послуг використовує аукціонну платформу, на якій впроваджується аукціон. На ньому постачальники електроенергії мають змогу виграти для себе бажані резервні потужності. Дія аукціону є обмеженою, вона триває до так званого «закриття воріт» – часової межі, після якої учасники не можуть заявляти про свої пропозиції. Що стосується балансувальної електроенергії, то вона використовується в реальному часі. Необхідна для балансування на ринку обсягів виробництва, споживання, експорту, імпорту.

Ринок електроенергії України передбачає для кожного учасника наявність ідентифікаційного номера, який потрібен для ідентифікації в системі управління. Існує поняття відбору. Під ним мається на увазі електрична енергія, яка надходить із системи розподілу або точки комерційного обліку учасника ринку.

Відпуск – це електроенергія, яка находить у систему передачі або розподілу через комерційну точку учасника ринку. Поняття «одиниця відбору» й «одиниця споживання» є синонімами. Під ними мається на увазі окреме електричне обладнання або агрегована група з відповідною кількістю таких установок, які споживають електроенергію. Кожна з них має бути визначеною Кодексом комерційного обліку, який, своєю чергою, затверджується НКРЕКП.

Одиницею відпуску є окрема електроустановка або агрегована група установок, які здійснюють виробництво електричної енергії. Через них також можуть надаватися допоміжні послуги або послуги балансування. Одиниця відпуску має на ринку точки комерційного обліку. Вони потрібні для агрегованого обліку відпуску з різних облікових точок. Закон про ринок електроенергії також передбачає поняття одиниці зберігання. До неї належить електроустановка або агрегована група, за допомогою якої здійснюється зберігання електроенергії. Вона має бути зареєстрованою за стороною, яка є відповідальною за баланс.

Про сторони, що беруть участь у бізнес-процесах

Правила ринку електричної енергії передбачають наявність таких його учасників:

  • виробники;
  • електропостачальники;
  • трейдери.

Окрему ланку займають оператори ринку електричної енергії (ОР), систем передачі (ОСП) та розподілу (ОСР), установки зберігання енергії (ОУЗЕ). Учасником ринку є виробники електроенергії, які користуються альтернативними джерелами – ВДЕ. Також свою роль у системі відіграють адміністратори розрахунків (АР) і комерційного обліку (АКО). В окремих випадках оператор системи передачі може перебувати в статусі АКО або АР.

У правилах ринку електричної енергії вам зустрінуться скорочення: ПДП (під ним мається на увазі постачальник допоміжних послуг), ППБ – постачальник послуг із балансування, СВБ – це сторона, що є відповідальною за баланс.

Інформація для учасників ринку електроенергії: що важливо знати

Правила ринку електроенергії передбачають наявність в операторів системи передачі ліцензії. Ця вимога діє відповідно до закону. Також усім учасникам ринку, окрім споживачів, потрібно укласти з ОСП договір приєднання. Для нього передбачена спеціальна форма. Угода обов’язково має включати пункт про врегулювання небалансів. Що стосується споживачів, то вони можуть бути звільнені від відповідальності за них, але це потрібно зазначити в угоді з постачальником. Правила ринку електроенергії передбачають розрахунок за спожитий ресурс лише в національній валюті. Для України це, звісно, гривня.

Кожна компанія, яка має наміри здійснювати комерційні операції на ринку електроенергії, перш ніж укласти договір-приєднання, має надати на адресу ОСП заяву-приєднання до договору на врегулювання небалансів електричної енергії. Вона включає:

  1. Назву компанії-кандидата на вступ до ринку. Вона має бути і повною, і скороченою. Потрібно вказати реквізити кампанії та її місце розташування.
  2. Напрям діяльності. У цьому пункті вказується статус компанії. Вона може бути постачальником, споживачем, трейдером, виробником, оператором систем розподілу або зберігання електроенергії.
  3. Відомості про договір, укладений із диспетчерським управлінням.
  4. Інформація про договір на розподіл електричної енергії (необхідно для споживачів).
  5. Відомості про ліцензію (надаються у тому разі, якщо кандидат на під’єднання веде діяльність, яка обов’язково має бути ліцензованою).
  6. EIC-код учасника ринку сторони, відповідальної за баланс, у разі його входження до балансувальної групи, кандидат якої має намір приєднатися в статусі учасника. Робиться це для того, щоб компанія мала змогу делегувати СВБ фінансову відповідальність за небаланси.

У заяві вказується електронна адреса кандидата, а також інформація про його поточний рахунок. Після надання заява ретельно перевіряється. Виявлення неправдивої інформації може послужити приводом для відмови в подальшому розгляді. Тому перед безпосереднім наданням заяви треба перевіряти всі пункти, адже правила передбачають: якщо помилка станеться на етапі реєстрації, відповідальність за неї нестиме компанія, яка надала таку заяву.

Якщо суб’єкт підприємницької діяльності вже працює на ринку електроенергії, але з часом у статусі відбулися події, що призвели до відмінностей від тих даних, що вказані в заяві, потрібно повідомити про це адміністратора розрахунків. Згідно з правилами на таке повідомлення дається не більше трьох робочих днів після настання змін. У разі потреби надаються підтвердження. Усі суперечки, що виникають у відносинах між учасниками, вирішуються в порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Цей сайт використовує файли cookie і схожі технології, щоб гарантувати максимальну зручність користувачам.