Skip links
Новини

Що таке спецобов’язки на ринку електричної енергії (механізм ПСО)

Вести успішний бізнес на ринку електроенергії – завдання не для слабких людей. Проте зміни в законодавстві України дозволили кожному з учасників галузі набути нових можливостей: заробляти, а отже, зростати та розвивати підприємство.

Корисно! Ринкові відносини між сторонами регулюються ЗУ “Про покладання спеціальних обов’язків для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку надання електричної енергії”.

Важливою умовою, що забезпечує можливість переходу новий тип взаємовідносин, став перелік механізмів роботи ПСО. Він передбачається розділом 8 Закону України “Про ринок електричної енергії”.

Що означає ПСО?

Абревіатура має англійське походження (походить від слів «public service obligations» або скорочено – PSO). Вона розшифровується як покладання особливих обов’язків на постачальників енергоресурсів. Нововведення зафіксовано у ЗУ «Про ринок електроенергії та набуло чинності з 01.07.2019 р.

Основні завдання

PSO-концепція передбачає покладання державою особливих зобов’язань окремих гравців ринку енергетики. Це нововведення запроваджено з певною метою – захистити суспільні інтереси споживачів. Через ціни на послуги електроенергії, що стрімко підвищуються, підприємці, які займаються сферою виробництва оновлюваних джерел (наприклад, впровадження нових проектів, що стосуються «зеленої» генерації), вимагають підтримки.

Забезпечення державою подібних заходів, що застерігають, дозволяє компенсувати небажані, негативні наслідки, поява яких можлива при введенні нових правил роботи ринку енергоресурсів. Використання конструкції ПСО розглядається швидше як виняток, а не як правило. Воно стосується «уразливих» учасників ринку. Це ті підприємства, які вступили на шлях нових ринкових відносин у сфері енергетики. Саме тому встановлені у межах постанови PSO мають тимчасовий характер. Поступово зменшуватиметься їх вплив на учасників з метою адаптації до правил та механізмів функціонування ринку енергії.

Що являє собою ПСО

Суть механізму ПЗГ полягає в тому, що державою України було покладено особливі зобов’язання на великих постачальників енергоринку. Іншими словами, у них виник обов’язок компенсувати різницю між соціальним тарифом для споживачів і ринковою ціною електроенергії за рахунок коштів підприємства.

Розглянемо докладніше основні положення цього механізму:

  1. «Гарантований покупець» повинен закуповувати енергію у виробників, тоді як у постачальника законом покладено вимогу виконання спеціальних спец. зобов’язань (ПСО). Купівля здійснюється на електронних аукціонах за двосторонніми договорами.
  2. «Гарантований покупець», своєю чергою, зобов’язаний продавати куплений ним «товар» постачальникам універсальних послуг (ПВП). Їхні взаємини регулюються двостороннім договором (форма документа затверджується профільним міністерством).
  3. Гарантована ціна визначається на рівні середньовідпущеної фактичної вартості електроенергії, виробленої відповідним виробником за певний період.

Як це нововведення фінансово позначиться на виробниках? Слід сказати, що енергоресурси для споживача не надаються безкоштовно. Таким чином, «Енергоатом» (автономні електростанції), «Укргідроенерго» (ГЕС) реалізовуватимуть держпідприємству «Гарантований покупець» товар за ціною, нижчою за показники собівартості 1 кВт·год, адже ціна продажу фіксована. Вона розраховується як різниця між середньовідпущеною ціною на електрику, встановлену Кабміном, та тарифами на послугу передачі та розподілу електрики, послуги ПУП. У результаті виробники не отримають значної частини коштів, які б заробити за умов ринку.

Які види існують

Механізми PSO умовно можна розділитися на дві моделі – фінансову та товарну. Перша передбачає виплату грошових компенсацій за електроенергію, що реалізується у ринкових умовах. Ця модель запровадження механізму розглядалася до повномасштабного відкриття ринку електричної енергії. Однак при прийнятті Положення про ПСО від 5.06.19 р. все ж таки було обрано товарну конструкцію. Вона передбачає мінімум корупційних ризиків.

Розглянемо роботу товарної моделі ПСО

Відповідно до чинних законодавчих документів в Україні затверджено товарну модель роботи PSO. Починаючи з 5.06.2019 р., Кабмін затвердив Положення про покладання спеціальних зобов’язань на учасників енергоринку для забезпечення громадських інтересів споживачів послуг у процесі функціонування взаємодій сторін. На підставі Положення тарифи на постачання світла було зафіксовано на певний період. Відповідальним за надання електроенергії для споживачів за доступною вартістю призначено державне підприємство «Гарантований покупець». Постанова передбачає продаж встановленого обсягу електроресурсів за фіксованими цінниками, нижчими, ніж ринкова вартість цього товару.

Алгоритм запровадження товарної моделі

Положення передбачає взаємодію «кінцевого» споживача лише з товаром (у разі електроенергія). Сировина відпускається постачальником за фіксованими, нижчими цінами.

Відповідно до концепції розроблено узгоджений ланцюжок взаємодій:

  1. Продаж від виробників 50% «Енергоатом», 30% «Укргідроенерго».
  2. Закупівля держпідприємствами («Гарантований покупець»).
  3. Проміжне ланка реалізації – постачальник універсальних послуг.
  4. Споживач.

Усі розрахунки, а також компенсації здійснюватимуться на рівні «держава – виробник».

У чому суть фінансової моделі ПСО

У цьому випадку домогосподарство закуповуватиме електроенергію у постачальника вже за повну вартість. Далі покупець може отримати компенсацію від спеціально створеного Дотаційного фонду (на зразок монетизації субсидій комунальних послуг).

Алгоритм фінансової моделі:

  1. Продаж від виробників за ринковими цінами – 100% «Енергоатом», 100% «Укргідроенерго».
  2. Продаж від виробників (100% “Зелена енергетика”) шляхом відрахування до Дотаційного фонду (з можливістю компенсації для споживачів).
  3. Закупівля постачальником універсальних послуг за повну вартість ринку.
  4. Продаж «товару» за ринковими цінами споживачам.

В Україні наразі здійснюється товарна модель, проте після внесених Кабміном поправок від 5.08.2020 р. механізм називають перехідним від товарного до фінансового.

Цей сайт використовує файли cookie і схожі технології, щоб гарантувати максимальну зручність користувачам.