У разі стрімко мінливої економіки як великим, так і малим підприємствам дуже важливо знайти надійного постачальника енергетичних ресурсів. Питання, з ким укласти договір на постачання газу в Україні, цікавить представників банківської системи, HоRеCa, аграріїв, сільгосппідприємства, заводи з виробництва різної продукції. Компанії, що займаються випуском продукції, дуже “чутливі” до ціни газу. Щоб вигідно укласти договір на постачання, необов’язково бути експертом у галузі енергетики. Достатньо проаналізувати ситуацію на ринку, уважно вивчити список постачальників газу для населення та підприємств в Україні та визначитись з раціональним варіантом. Розглянемо докладніше деякі аспекти, які допоможуть зробити правильні висновки.
Чинне законодавство України
Нормативними актами, що визначають взаємовідносини між споживачами послуги та постачальниками, є ЗУ «Про ринок природного газу». Стандарти поставок регламентовані однойменними Правилами, а документом, що визначає терміни, норми та графік оплат, є договір, підписаний між компанією, яка здійснює реалізацію, та кінцевим споживачем. В угоді між сторонами зазначаються інші права та обов’язки.
Більшість операторів пропонує до підписання типові договори. Відповідно до положень угоди, постачальник зобов’язується надати обумовлену кількість палива у встановлений термін. У деяких випадках до його обов’язків також належать контроль якості продукції, що поставляється, і дотримання нормативних правил.
Зі свого боку, одержувач зобов’язується встановити необхідне обладнання, здійснювати своєчасну оплату, а у разі виникнення непередбачених ситуацій своєчасно та негайно попередити оператора про зміну умов співробітництва. До обов’язків споживача також належать дотримання технічних умов та своєчасне обслуговування обладнання.
Важливо! Якісні показники блакитного палива регламентуються встановленими стандартами та нормативними документами. За недотримання вимог ЗУ «Про ринок природного газу», положень Цивільного та Господарського КУ оператор навіть може втратити ліцензію на провадження господарської діяльності та нести адміністративну відповідальність.
Можливість самостійно визначати постачальників дозволяє споживачам вибирати пропозиції, які максимально вигідні з економічного боку. У разі ринкових відносин цінова політика визначається сторонами. Винятком є лише випадки, у яких ціноутворення йде врозріз вимог, описаних у ЗУ «Про ринок природного газу».
Загальні умови постачання природного газу
Ознайомившись з основними нормативними актами, пропонуємо вивчити положення, згідно з якими газові компанії України співпрацюють з абонентами:
- Постачальник надає ресурс об’єкту, підключеному до системи, згідно з газорозподільною схемою.
- Для отримання блакитного палива споживач зобов’язується підключитись до газотранспортної системи.
- Постачальник не несе відповідальності за формальності, пов’язані з витратами, понесеними на розподіл палива. Він не відповідає за ризики, що виникають у відносинах між оператором та кінцевим споживачем.
- Постачальник здійснює постачання на підставі підписаного договору. У документі зазначається кінцевий обсяг необхідного газу, а також умови погашення заборгованості. Для кожного конкретного споживача розраховується індивідуальний тарифний план, визначальний трафік поставок та умови оплати.
- Згідно з Кодексом ГТС, регулярно (за підсумками місяця) проводиться реномінація, що дозволяє коригувати планові обсяги та реальне споживання природного газу. До обов’язків споживача входить необхідність надання акта, що підтверджує фактичну кількість витраченого ресурсу (відповідно до Кодексу ГТС/ГРМ).
Як же вибрати відповідного постачальника газу? На це питання кожен споживач знаходить відповідь сам. Хтось нічого не змінює, і залишається з одним партнером на довгі роки. Інші вважають за краще розглядати перспективніші варіанти. Так, наприклад, «ТЕПЛА» – це максимально відкрита до співпраці та лояльна компанія. Вона успішно співпрацює з малим та великим бізнесом з 2015 року. «ТЕПЛА» входить до 10 лідерів енергоринку України.
Успішна фінансова політика фірми дозволяє надавати клієнтам максимально гнучке тарифоутворення. Це виражається не тільки в низьких цінах на послуги, але й на клієнтоорієнтованості. Стабільні та надійні поставки, професійне обслуговування 24/7 – це далеко не всі переваги співпраці.
Компанії
Із серпня 2020 року постачальники газу отримали право самостійно регулювати цінову політику. З одного боку, це зменшило вплив монополістів ринку та дозволило вийти на ринок новим гравцям, а з іншого – відкрило нові можливості для споживачів. Розглянемо перелік постачальників газу в Україні:
- АТ «Укргазвидобування» (найбільший учасник ринку);
- ПАТ «Укрнафта» (попри стрімке скорочення обсягів видобутку, компанія продовжує займати провідні позиції в сегменті);
- «Укрнафтобуріння» (велика приватна газовидобувна компанія).
У середньому протягом року на території України видобувається близько 18–19 млрд куб. м природного газу. Достатні обсяги ресурсу та наявність великої кількості постачальників дозволяють приймати найвигідніші рішення. Так, обираючи відповідного партнера, зверніть увагу не лише на ціни, а й на умови співробітництва. Важливим чинником є наявність розвиненої мережі філій і навіть можливість індивідуального тарифоутворення. Ці та багато інших переваг надає «ТЕПЛА». Докладнішу інформацію про умови співпраці отримаєте у менеджерів компанії.