Skip links
Новини компанії

Запаси газу в Україні

Чи може Україна використати свої запаси газу? Перспективи та проблеми

Природний газ відноситься до ресурсу, від якого залежить не лише економіка України, а й якість життя громадян. Впливає на роботу промислових галузей – металургійної, машинобудівної, енергетичної, а також комунальної. Саме від його постачання залежить наявність тепла в будинках. Запаси газу в Україні є чи не найбільшими у Європі. Але його видобуток передбачає комплекс складних заходів, реалізація яких потребує фінансування та часу.

Нинішня ситуація на газовому ринку

З 2015 року Україна не купує блакитне паливо у Росії. Наразі запаси газу в Україні підтримуються за рахунок його придбання у європейських країнах. Серед них:

  • Угорщина;
  • Словаччина;
  • Польща.

Більшого масштабу набуває практика закупівлі зрідженого газу США через європейські термінали, підключені до американської системі. Наразі триває робота щодо розширення країн-імпортерів, щоб підтримувати запаси газу в Україні на належному рівні, забезпечуючи енергетичну безпеку для населення та бізнесу.

Ситуація у регіонах

Проведено дослідження, що містять позитивні висновки. Вони надали можливість з’ясувати, де залягають природні запаси газу в Україні. У розрізі областей було отримано такі результати (од. виміру – млн м³):

  • Закарпаття – 1289;
  • Буковина – 3408;
  • Волинь – 1022;
  • Львівщина – 72272;
  • Івано-Франківська область – 30556;
  • Чернігівщина – 9296;
  • Сумщина – 29 443;
  • Полтавщина – 270868;
  • Харківщина – 317630;
  • Дніпропетровщина – 13 067;
  • Одещина – 137;
  • Запорізька обл. – 2987;
  • Донеччина – 84;
  • Луганська область – 12 591;
  • Крим – 16761.

До запасів газу в Україні належать і ті, що залягають у басейні Чорного та Азовського морів. Але там проводити видобувні роботи складно.

Запаси газу в Україні залягають нерівномірно, їх можна знайти у Західному, Східному, Південному нафтогазоносних регіонах. Безперечними лідерами є Харківська та Полтавська області. Згідно з підрахунками геологів, в Україні міститься до 1,3 трлн м³ газу, який можна використовувати протягом тривалого періоду.

Складності видобутку

Усі 1,3 трлн м³ запасів газу в Україні, про які йшлося у попередньому розділі, поділяються на такі категорії:

  1. Детально розвідані.
  2. Попередньо розвідані.
  3. Розташовані на складних геологічних ділянках.
  4. Перспективні.

Родовища, що належать до перших трьох категорій, можна вже зараз розробляти. Перспективні розглядаються як резерв. Але є певні нюанси. Перший полягає в тому, що навіть у нормальних умовах, перш ніж почати працювати над родовищем, потрібно реалізувати низку заходів, зокрема:

  • геологічна розвідка;
  • інтерпретація сейсмічних даних;
  • буріння свердловин (як пошукових, і експлуатаційних);
  • будівництво наземних об’єктів інфраструктури

Все це потребує великих грошей. Але із запуском свердловини в експлуатацію витрати не вичерпуються. Щоби запаси газу в Україні постійно поповнювалися, потрібно вкладати гроші в експлуатацію добувних систем. Вона передбачає інтенсифікацію видобутку, консервацію свердловин, що вже працюють, капітальний ремонт обладнання та інфраструктури і так далі.

Другий нюанс полягає в тому, що Україна перебуває у стані війни, і неможливо використати її потенціал у повній мірі. Чималий обсяг запасів газу зараз важко навіть дослідити, адже вони знаходяться на окупованих територіях, або в зоні активних бойових дій. Якщо Полтавська область з її багатими ресурсами розташована далеко від лінії фронту, то Харківська, яка є рекордсменкою України із запасів газу, перебуває під обстрілами. Отже, будувати там свердловини немає сенсу.

Чому українська газодобувна галузь залежить від імпорту

Згідно з розрахунками фахівців, власних запасів газу в Україні має вистачити більш як на 30 років. Якщо впроваджувати технології енергозбереження (а вони використовуються дуже активно) цей період може значно збільшитися. З іншого боку, слід знати, що видобуток газу в Україні є дуже ризикованою справою.

Окрім розвідки родовищ, технологічних та експлуатаційних заходів, потрібно отримати дозвільні документи, розробити та затвердити проект майбутніх робіт. Якщо період експлуатації свердловин запаси виснажуються, виробляється інтенсифікація видобутку. Ці роботи можуть бути пов’язані з гідророзривом пласта. Також не варто забувати про те, що свердловини можуть виявитися сухими. Отже, будь-яка похибка може коштувати мільйони доларів.

Щоб мінімізувати ризики, слід залучати до розробки запасів газу іноземні інвестиції (що мають наші компанії) або здійснювати імпорт. Він може бути вигіднішим з урахуванням того, що зі скороченням перебування на ринку РФ ціни на блакитне паливо зазнали суттєвого падіння. Його головною причиною стало надходження газу з американського континенту.

Перспективи власних розробок

Але видобуток газу з природних запасів України, розроблених до війни, триває, незважаючи на складнощі. Переконатись у цьому допоможе статистика. З того часу, коли імпорт природного газу з Росії припинився, його запаси в Українських ПСГ були такі:

  • вересень 2016 р. – 14,3 трлн м³;
  • вересень 2017 р. – 16,4 трлн м³;
  • вересень 2018 р. – 16,2 трлн м³;
  • вересень 2019 р. – 20,4 трлн м³;
  • вересень 2020 р. – 28 трлн м³;
  • вересень 2021 р. – 18,6 трлн м³;
  • вересень 2022 р. – 13,3 трлн м³.

Зверніть увагу, що у вересні 2022 року вже тривало повномасштабне російське вторгнення, але обсяги запасів газу в Україні не надто скоротилися порівняно з попередніми роками. У березні 2023 р. цей показник становив 10,3 трлн м³, і це навіть більше, ніж у 2016-му, 2017-му, 2018-му, 2019-му роках. Принаймні його вистачило на те, щоб завершити опалювальний сезон. Загалом Україні довелося пережити надскладний зимовий період, коли газ знадобився не тільки для опалення та виробництва, а й для інтенсивної генерації електричної енергії, якої не вистачало через ворожі обстріли.

Власний видобуток газу є головною складовою енергетичної безпеки України. На Харківщині та взагалі на сході України, який був головним джерелом ресурсів, неможливо працювати. Виконується розробка родовищ у західній частині країни. Ці регіони є найбезпечнішими для інвестицій, і вже на їхній території зараз проводяться сейсморозвідувальні заходи. В експлуатацію планується запустити понад 10 свердловин.

Запаси нафти та газу в Україні мають стратегічне значення. Якщо говорити про чорне золото, незважаючи на те, що його запаси сягали критичного рівня, все одно є завдання довести їх до рівня 1,45 млн т, причому зробити це планується за рахунок видобутку в Україні.

Політика в галузі газовидобутку

 

Український ринок газу характеризувався високим ступенем монополізації. З іншого боку, він не може працювати автономно, зокрема, має бути інтегрований до Європи. Необхідність у його реформуванні виникла не сьогодні, а в другій половині 90-х років XX століття. Адже від того, у якому стані він перебуває, залежать запаси газу в Україні. Принаймні ресурсу має вистачати всередині країни для задоволення побутових та промислових потреб.

Модель газового ринку, яка існувала у Радянському Союзі, нездатна працювати у незалежній Україні. Тому було введено нову схему розвитку сектора, що складається з таких пунктів, як:

  1. Зародження.
  2. Зріст.
  3. Розвиток.
  4. Довгострокова стабільність.

Перші два етапи становлення нафтогазового ринку вже пройдено остаточно. За їх результатами створено державні та недержавні монополі. Вони відповідають за такі процеси, як:

  • видобуток;
  • транспортування;
  • Розподіл ресурсу.

Але слід зазначити, що на газовому ринку України безумовна перевага тривалий час мала єдина вертикальна державна монополія, але така модель втратила ефективність. Тому виникла потреба у першочерговому формуванні частково лібералізованого, а згодом конкурентного ринку.

Управління газовими запасами та роль уряду в цьому

Головним органом, який здійснює державне регулювання ринку газу, зокрема його запасів, є Кабінет Міністрів України. Певні повноваження мають НКРЕ – Національна Комісія Регулювання у Сфері енергетики. На процеси можуть впливати і центральні органи виконавчої.

Державний нагляд здійснюють:

  • Міністерство енергетики та вугільної промисловості (є центральним органом виконавчої влади з реалізації державної політики у нафтогазовому комплексі);
  • НКРЕ;
  • уповноважений орган виконавчої влади зі стандартизації;
  • спеціально уповноважений орган охорони праці та промислової безпеки;
  • спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері використання енергетичних ресурсів тощо.

2022 року, в очікуванні найскладнішого опалювального сезону, Кабмін України розширив повноваження «Нафтогазу», зокрема у напрямку поповнення газових запасів України – їх закупівлі та розподілу між користувачами. Але все ж таки постачання імпортного газу для запасів можуть здійснюватися тільки за допомогою уряду України. Адже саме до його компетенції входить виділення грошей для реалізації подібних проектів. Також саме Кабмін має відповідні повноваження вести переговори щодо імпорту газу в Україну з урядами інших країн. Насамперед йдеться про США.

Російська агресія інтенсифікувала зміни системи формування газових запасів України. В даний час здійснюється новий підхід, згідно з яким опалювальний сезон планується на 2 роки наперед. Розробляється низка заходів, що дозволяють з максимальною ефективністю реагувати на дзвінки. Активно ведеться робота над тим, щоби створення запасів газу, видобутого на території України з природних свердловин, стало ключовим фактором у їх реалізації.

Цей сайт використовує файли cookie і схожі технології, щоб гарантувати максимальну зручність користувачам.