Skip links
Новини

Що треба знати про ціну електроенергії для бізнесу з 1 липня

Досвід останніх місяців, особливо зими 2022–2023 року, чітко продемонстрував, наскільки важливою є електроенергія для життєдіяльності країни. Це не лише про комфорт людей, але й про бізнес. Немає галузі, яка б не потребувала електроенергії. Від неї залежить банальне забезпечення світлом, робота побутових приладів, комп’ютерної техніки, яка уведена в експлуатацію на малих і великих підприємствах. Вона відіграє велику роль в енергетичному секторі, адже електроенергія впливає на технологічні процеси опалення й водопостачання. Також від електрики залежить функціонування промислових механізмів. Тому підвищення цін на електроенергію з 1 липня є вагомим викликом для бізнесу – ми розглянемо причину, чому так сталося.

Стан сучасної енергетики

В Україні станом на зараз працюють електростанції всіх типів. Серед них:

  1. ТЕС (теплові). Для виробництва електроенергії використовуються різні типи палива, зокрема рідке, газоподібне та тверде.
  2. ГЕС (гідравлічні). Для виробництва електроенергії застосовуються природні гідроресурси.
  3. АЕС (атомні). Їхнє функціонування побудоване на радіоактивних елементах, зокрема на збагаченому урані.

В окрему категорію варто виділити електростанції, для живлення яких використовуються альтернативні джерела: вітрові, припливні, відливні, геотермальні, сонячні. Зокрема, останні набувають усе більшої популярності серед населення та бізнесу.

Здавалося б, при наявності різноманітних електростанцій і перспективи розвитку зеленої енергетики, в України не має бути проблем з електроенергією та ціною на неї. Але вагомі корективи внесла війна. Тому наразі головні новини електроенергії обертаються навкруги підвищення тарифів. Отже, згідно з рішенням НКРЕКП (Національної комісії регулювання у сфері енергетики й комунальних послуг) підприємці сплачуватимуть за електричну енергію від 7 до 8 грн за 1 кВт. Тобто показник на 2 гривні збільшився в порівнянні з цінами, що діяли раніше.

Глибина проблеми

Якщо для багатьох побутових споживачів підвищення цін на електроенергію до 2,64 грн за 1 кВт виявилося болісним, то для непобутових, яким доведеться викладати значно більшу суму за один кіловат, постала більш суттєва проблема. Адже великі витрати на енергетику можуть призвести до збільшення собівартості продукції, підвищення цін на неї, а це, своєю чергою, може розхитати положення на ринку, призвести до відтоку клієнтів.

До 1 липня 2023 року в години мінімального навантаження, зокрема з 23:00 до 07:00 год підприємці сплачували 2000 грн/МВт·год. У період найвищого споживання, з 07:00 до 23:00, плата становила 4000 грн/МВт·год. Але з 1 липня 2023 року, паралельно з оновленням тарифів, запрацювала й нова класифікація періодів. Тепер умови розрахунку виглядають так:

  1. Нічний період. З 23:00 до 00:00 год та з 00:00 до 7:00 годин – 3000 грн/МВт·год. Рівень подорожчання в цьому разі склав 50% у порівнянні з ціною, яка діяла до 1 липня.
  2. Денний період. З 7:00 до 19:00 – 5600 грн. З 1 липня здорожчання електроенергії склало 40% від попередньої ціни.
  3. Вечірній пік. З 19:00 до 23:00 – ціна за 1 МВт·год складає 7200 грн. З 1 липня вартість електроенергії в цей період споживання зазнала найвищого подорожчання, яке склало 80% від попереднього тарифу.

Цього підвищення можна було б запобігти, або принаймні відтермінувати в часі, але дуже багато чинників не дозволили цього зробити. Насамперед до них належать:

  1. Зменшення виробництва, адже багато великих виробників електроенергії, серед яких – Каховська ГЕС та Запорізька АЕС, залишилися на окупованій території.
  2. Скорочення кількості підприємств. Причина аналогічна з попереднім чинником, адже деякі з них знаходяться або на окупованих територіях, або в зоні активних бойових дій, або поблизу лінії фронту, що заважає повноцінній роботі. Компанії припинили споживати електроенергію, але й не сплачують за неї, що призвело до скорочення надходжень.
  3. Інтенсивні обстріли з боку ворога, які здійснюються майже всією територією України.

Напевно, саме останнє виявилося вирішальним чинником, через який українська енергетична система опинилася в скрутному становищі й потребує підвищення тарифів. Головною проблемою є дефіцит генерації, що з’явився через численні пошкодження обладнання.

Варто зазначити, що українські енергетики невпинно працюють над оновленням системи, але стикнулися з багатьма складнощами. Насамперед потребує відновлення вартісне обладнання, яке здебільшого постачається від партнерів із-за кордону. Ситуацію ускладнив теракт росіян на Каховській ГЕС на початку липня. Він призвів до знищення самої станцій, а разом із цим припинило існування Каховське водосховище. Це призвело до проблем на Дніпровській ГЕС, що неодмінно відіб’ється на стані енергосистеми.

Проте, попри всі складнощі, відновлення енергетики відбувається рекордними темпами. Здійснюється доставка й контрактування нового обладнання, оновлюються підстанції. Залучаються фінансові ресурси партнерів. Щоб перекрити дефіцит генерації, планується увести в експлуатацію додаткові енергоблоки, доведеться також здійснювати імпорт електрики з Європи. З огляду на такі обставини підвищення цін важко уникнути, навіть за умови фінансування від партнерів. Можливо, саме такий захід допоможе втримати енергосистему й довести її підготовку до опалювального сезону й нових викликів.

Варіанти виходу з ситуації

Підвищення цін на електроенергію має особливий вплив на роботу великих, енергомістких підприємств, які потребують ресурсів завжди. Отже, сплата 7200 грн за кожен МВт·год – це чимале навантаження на бюджет будь-якої компанії. У такому разі для підприємств передбачена можливість купувати електроенергію за двосторонніми контрактами, які укладаються безпосередньо з постачальниками. Перевага такого підходу полягає в тому, що ціна електрики визначається індивідуально.

Надійною компанією, з якою кожне підприємство може укласти двосторонній контракт, є «ТЕПЛА». Вона належить до найбільших в Україні постачальників енергоресурсів до непобутових споживачів. Серед її клієнтів такі відомі бренди, як-от:

  • «Верес»;
  • «Оболонь»;
  • «Клуб сиру»;
  • «Сільпо».

Серед тарифних планів, які пропонуються, першим розглянемо «Т-електроенергія». Згідно з ним ціна для споживача формується за схемою РДН («доба наперед») з додаванням націнки. Для клієнтів, які мають комерційні точки, що належать до групи «Б», відсутні штрафи за небаланси. Оплата здійснюється попередньо або подекадно. Відповідно до способу, який ви вибрали, може зменшуватися націнка. Розрахунок за розподіл припускається здійснювати через постачальника.

Тарифний план «Т-електроенергія ФІКС» дозоляє користуватися фіксованою ціною за обсяг електрики, який споживач попередньо замовляє. Тобто з вами узгоджується вартість одного кіловата. Вона впродовж місяця залишається незмінною, попри ринкові коливання ціни. Як і в попередньому тарифному плані, штрафи за небаланси для клієнтів групи «Б» відсутні.

Цей сайт використовує файли cookie і схожі технології, щоб гарантувати максимальну зручність користувачам.